Masło cupuacu to kosmetyk, który kompleksowo nawilża, natłuszcza skórę i odżywia. Może być wykorzystywany jako naturalny filtr chroniący skórę przed promieniowaniem słonecznym lub jako niesamowita odżywka poprawiająca stan skóry i włosów. Poznaj niesamowite właściwości i zastosowanie tego składniki, który pochodzi z Brazylii.
Spis treści:
- Masło cupuacu — co to jest?
- Masło cupuacu — jak powstaje?
- Masło cupuacu — skład i właściwości
- Kosmetyki z masłem capuacu — co można wybrać?
- Masło cupuacu na włosy — nowy wymiar pielęgnacji
- Masło cupuacu – opinie
Popularne kosmetyki zawierające masło cupuacu:
Masło cupuacu — co to jest?
Na początek zacznijmy od prawidłowej wymowy. Cupuacu wymawiamy “kupasu”, dzięki temu słowo to już nigdy nie będzie dla nas trudne do wypowiedzenia. Jest to egzotyczny tłuszcz, który pozyskiwany jest z rośliny o nazwie Theobroma grandiflorum. To kakaowiec porastający Amazonię. Owoce cupuacu są w Brazylii uznawane za rarytas, a sam składnik jest chętnie wykorzystywany w produkcji m.in słodyczy i lodów. Od kilku lat w kosmetyce masło cupuacu cieszy się ogromną popularnością. Wszystko przez swoje niesamowite właściwości nawilżające, natłuszczające i odżywiające.
Owoce cupuacu są duże i często osiągają wagę nawet 2 kilogramów. Od setek lat owoc ten stanowił ważny składnik diety wielu plemion zamieszkujących Amazonię. Świeże owoce stanowią bogate źródło flawanoidów, a masło stanowi odpowiednią porcję kwasów tłuszczowych (nasyconych i nienasyconych).
Masło cupuacu — jak powstaje?
Masło tworzone jest z nasion owoców. Jest tłoczone na zimno i dzięki temu zachowuje swoje wszystkie prozdrowotne właściwości. Wielu ekspertów porównuje masło do “roślinnej lanoliny”. Powstały produkt charakteryzuje się lekko orzechowym i słodkim aromatem. Wysoka zawartość fitosteroli oraz 100% zgodność z ludzką skórą sprawia, że składnik ten nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Masło długotrwale nawilża, przywraca jędrność skórze oraz skutecznie redukuje wszelkie stany zapalne. Zrównoważony skład nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że masło dobrze rozprowadza się na skórze i włosach. Masło można bezpośrednio aplikować na skórę lub dodać je do swoich ulubionych kosmetyków.
Ciekawostką jest to, że masło można kupić w postaci nierafinowanej. Oznacza to, że zachowuje swój naturalny zapach (słodko-orzechowy) oraz beżowy kolor. Temperatura topnienia to 25-37 stopni Celsjusza. Warto łączyć ten składnik w proporcji nawet 99% z naturalnymi olejkami. W ten sposób aplikacja na skórę będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Pamiętajmy również, że takie masło należy przechowywać w lodówce.
Masło cupuacu — skład i właściwości
Masło cupuacu to bogactwo zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy. Kosmetolodzy uważają ten produkt zawierający naturalne emolienty, które odpowiadają za tworzenie na powierzchni skóry specjalnej warstwy ochronnej. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed nadmierną utratą wody. W składzie znajdziemy m.in:
- Witaminę A — odpowiada za delikatne złuszczenie i produkcję kwasu hialuronowego. Witamina A stymuluje syntezę elastyny i kolagenu. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum.
- Witaminę C — to bardzo silny przeciwutleniacz, który skutecznie chroni skórę przed negatywnym promieniowaniem UV. Witamina C opóźnia procesy starzenia się skóry, wzmacnia naczynia krwionośne oraz pomaga zredukować przebarwienia na twarzy i stany zapalne.
- Kwas stearynowy — to kwas tłuszczowy, który może pochwalić się niesamowitymi właściwościami stabilizującymi oraz nawilżającymi.
- Kwas palmitynowy — składnik ten nawilża i zmiękcza skórę.
- Kwas linolowy — odpowiada za wsparcie procesów regeneracyjnych naskórka. Pomaga zredukować widoczność przebarwień skórnych i dokładnie nawilża.
- Kwas oleinowy — nawilża i wygładza skórę.
- Fitosterole — to niesamowite związki pochodzenia roślinnego, które wykazują silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Fitosterole wzmacniają syntezę kolagenu i sprawiają, że procesy gojenia się skóry zostają skutecznie przyspieszone.
Masło cupuacu łagodzi, zmiękcza i rewitalizuje nawet bardzo suchą i zniszczoną skórę. Bogactwo kwasów tłuszczowych i łatwo aplikacji sprawdza się w wielu rodzajach kosmetyków. Do najważniejszych właściwości tego masła zaliczamy:
- Silne działanie nawilżające (dla skóry suchej i odwodnionej).
- Działanie przeciwzapalne (dla skóry atopowej, łuszczącej się i pękającej).
- Łagodzenie podrażnień i zaczerwienień.
- Regenerację suchych i zniszczonych włosów.
- Naturalny filtr przeciwsłoneczny.
- Opóźnienie procesów starzenia się skóry.
- Szybka wchłanialność.
Kosmetyki z masłem capuacu — co można wybrać?
Fitosterole, nienasycone kwasy omega-3 i omega 6 oraz liczne witaminy, to składniki, które sprawdzają się w wielu kosmetykach. Preparaty z capuacu polecane są w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Kremy z tym składnikiem nie zatykają porów i zmniejszają widoczność zmarszczek. W preparatach do pielęgnacji ciała, masło sprawdzi się w balsamach mających za zadanie ujędrnić i nawilżyć skórę. Ciekawostką jest to, że masło cupuacu to także dobroczynny składnik sprawdzający się w pielęgnacji włosów. Odżywki pozwalają poprawić gęstość włosów i skutecznie zregenerować nawet bardzo suche i zniszczone włosy.
Do popularnych produktów zawierających ten dobroczynnych składnik zaliczamy serię stworzoną przez markę Ziaja. W jej skład wchodzą:
Ziaja Cupuacu brązujący krem odżywczy na dzień SPF10 (50 ml) – to preparat, który pozwala łatwo i przyjemnie uzyskać naturalny odcień opalenizny. Krem dodatkowo regeneruje naskórek i zapewnia skuteczną ochronę przez promieniowaniem słonecznym. W składzie oprócz masła cupuacu znajdziemy m.in DHA (pozwala skórze uzyskać równomierną opaleniznę bez konieczności przebywania na słońcu), olej z orzechów brazylijskich (działa ochronnie i odżywczo. Zapobiega utracie wody i dokładnie nawilża skórę i wzmacnia włosy), masło karite (zawiera witaminę E oraz trójglicerydy i kwasy tłuszczowe. Działa regenerująco i chroni komórki skóry przed uszkodzeniami), olej makadamia (zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę). Krem nadaje się do każdej rodzaju skóry.
Ziaja Cupuacu krystaliczny peeling cukrowy złuszczająco-wygładzający (200 ml) – skutecznie usuwa martwy naskórek i wzmacnia skórę, poprawiając jej nawilżenie, jędrność i elastyczność. Redukuje szorstkość i nadmierne łuszczenie. Już po pierwszej aplikacji zapewnia efekt niesamowicie miękkiej skóry.
Ziaja Cupuacu krystaliczne mydło pod prysznic i kąpieli (500 ml) – delikatnie oczyszcza i pielęgnuje skórę. Podczas mycia chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Pozostawia skórę miękką w dotyku i otula ją bardzo przyjemnym i aromatycznym zapachem.
Masło cupuacu na włosy — nowy wymiar pielęgnacji
Nie od dziś wiadomo, że masło cupuacu działa regenerująco i wzmacniająco na nawet bardzo suche i zniszczone włosy. Aplikacja masła sprawia, że włosy nie tracą składników odżywczych i przez cały dzień utrzymują wysoki poziom nawilżenia. Stosując regularnie masło na włosy, sprawiamy, że są one miękkie, elastyczne i pełne blasku. Kosmetyki na włosy z tym składnikiem działają jak wysokiej jakości filtry UV — tworzą na włosach specjalną barierę ochronną. Masło wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Chroni włosy przed uszkodzeniami, redukuje nadmierne wypadanie i stany zapalne, które często występują przy skórze głowy oraz przy cebulkach włosów.
Zastanawiasz się, w przypadku jakich włosów warto stosować tego typu kosmetyku? Cupuacu sprawdzi się szczególnie w pielęgnacji włosów niskoporowatych. Są one z reguły bardzo sztywne, trudno je układać i często pozbawione są one objętości. Posiadaczki niskoporowatych włosów narzekają, że ich włosy bardzo szybko się przetłuszczają. Dodatkowo bardzo szybko można je obciążyć stosując nieodpowiednie kosmetyki.
Masło cupuacu sprawdzi się także przy włosach średnioporowatych ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety posiadaczki wysokoporowatych włosów nie powinny stosować w codziennej pielęgnacji tego masła. Dlaczego? Może prowadzić do nadmiernego puszenia, przesuszenia i zmatowienia.
Masło cupuacu — opinie
Spytaliśmy naszych redakcyjnych koleżanek, za co cenią sobie masło cupuacu. Otrzymaliśmy wiele ciekawych opinii:
“Cupuacu dodaje do swojego ulubionego balsamu do ciała. Dzięki temu “wzmacniam” działanie nawilżające. Dodatkowo cenię sobie ten kosmetyk za niesamowicie przyjemny i orzechowy aromat” – Ania.
“Ja stosuję ten składnik w pielęgnacji włosów. Zmagałam się z problemem suchych końcówek. Mieszając masło z olejkiem makadamia uzyskałam niesamowitą odżywkę, którą co jakiś czas stosuje. Po kilku tygodnia zauważyłam, że moje włosy stały się bardziej wytrzymałe i łatwiej się układały.” – Ewelina.
Opinie w internecie również potwierdzają, że tego rodzaju kosmetyki sprawdzą się szczególnie w pielęgnacji kręconych i puszących się włosów. Kobiety cenią sobie również ten składnik za niesamowite działanie przeciwzapalne. Masło cupuacu sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym wymagającej skóry atopowej.
Kosmetyki zawierające masło cupuacu: